Ziņas

pefc post 6

06.07.2016

Ziemeļvalstīs pirmā PEFC sertificētā daudzdzīvokļu māja!

Piecu stāvu daudzdzīvokļu māja “Mäihä” ieguvusi vēl pasaulei mazpazīstamo PEFC projektu sertifikāciju, kas vienkāršākiem vārdiem nozīmē, ka celtniecībā izmantotais materiāls ir nācis no ilgtspējīgi apsaimniekotiem mežiem, ievērojot vislabāko praksi attiecībā pret vides, ekonomiskajām un sociālajām prasībām.

Pasaulē ir tikai dažas ēkas, kas ir ieguvušas PEFC projektu sertifikāciju. Pirmo ēku, kas ieguvusi šādu sertifikātu, atradīsiet Spānijā, kas tika speciāli veidota izstādei Expo Zaragoza 08, savukārt pirmo dzīvojamo ēku iespējams redzēt Londonā, kas celta 2014. gadā.

Ziemeļvalstis vienmēr ir bijušas aktīvas jaunu projektu ieviešanā un realizācijā. Šoreiz tieši Somijas PEFC ir pirmie, kas izrādīja interesi par PEFC piedāvāto projektu sertifikāciju un tās iespējamo pielietošanu. “Koksnes izcelsmei, ko uzrauga PEFC, ir būtiska loma arī būvniecības sektorā un tās nepieciešamību regulē ES koksnes regula” tā savu iniciatīvu skaidro Juha Uppa, Somijas PEFC mārketinga vadītājs.

PEFC projekta piegādes ķēžu sertifikācija ir spējīga nodrošināt, lai būvprojektos izmantotā koksne būtu deklarējama kā legāla un nākusi no ilgtspējīgiem avotiem. Šāda sertifikācija ir piemērota lielām daudzdzīvokļu būvēm, sabiedriskajām ēkām, vai, piemēram, tiltiem un kuģiem, jo šādi projekti pieprasa koksnes izcelsmi pat tad, ja visi piegādātāji un apakšuzņēmēji paši nenodrošina tās uzraudzību.

Būvniecības process tika uzticēts firmai “Lakea Oy”, kurai, uzsākot būvniecības procesu, PEFC projektu sertifikācija pieprasīja uzrādīt koksnes izcelsmes sertifikātus pilnīgi visiem koksnes materiāliem, ko plānots izmantot būvniecības laikā. Par šo procesu Timo Mantila, būvniecības firmas mārketinga vadītājs, izsakās sekojoši: “sertifikācija demonstrē mūsu firmas uzticamību un atbildību”. Kopskaitā, šī jau ir ceturtā daudzstāvu ēka, ko firma ceļ pilnībā no koksnes materiāliem.

“Šādu projektu attīstība Somijā būtu jāattīsta, jo šādi projekti simbolizē un veicina atbildīgu resursu izmantošanu.” uzsver Timo Mantila, “Pēc man pieejamās informācijas, tūkstotis kubikmetru koksnes, kas izmantoti “Mäihä” būvniecībā, Somijas mežos izaug nepilnā minūtē. Koks ir atjaunojamais resurss, kam šī ēka ir izcils uzskates līdzeklis par tā atjaunošanās spēju ”

Somijā PEFC sertifikācijas iespējas ir plaši izmantotas

Atsaucoties uz Somijas PEFC ģenerālsekretāra Auvo Kaivola teikto, Somijā sertificētā koksne būvniecības sektorā ir ieguvusi stabilas pozīcijas. Vairums somu koksnes piegādātāju, pat preču veikali, ir nodrošinājušies ar piegādes ķēžu sertifikāciju.

PEFC sertifikācijas prasības ir ļoti stingras, kā piemērs tam kalpo fakts, ka daži no koksnes piegādātājiem daudzstāvu ēkas “Mäihä” būvniecībai, bija jāaizstāj būvniecības laikā, jo nespēja izpildīt visas uzstādītās prasības. Raugoties no otras puses, daudzi lielie būvniecības projekti gūst papildus peļņu pateicoties faktam, ka Eiropā ir ļoti daudz ražotāju, kas tirgū piedāvā jau sagataves, kas ir sertificētas.

Daudzdzīvokļu nams Seinäjoki ciematā ir būvēts, izmantojot PEFC sertificētus CLT (Cross Laminated Timber – krustām līmēta masīvkoks) paneļus, ko piegādājusi firma “Stora Enso”. Pirms nonākšanas būvniecības laukumā, paneļi rūpnīcā tiek sagatavoti ar interjera elementiem. Šobrīd “Stora Enso” savā jaunajā rūpnīcā pilsētā Varkaus attīsta jaunu produktu – LVL (līmēto finiera baļķi), paredzētu celtniecībai, kas tiek ražots no somu koksnes.

“Somijā mežu sertifikācija ir ļoti plaši atbalstīta, lai gan, ja paskatāmies globāli, pasaulē sertificēti ir tikai 10 % mežu. Somija ir liels koksnes importētājs, 80 % no importētās koksnes ir sertificēti, tādēļ mēs iedrošinām meža īpašniekus sertificēt arī savus mežus” tā Anna-Liisa Myllynen, Globālās atbildības vadītāja “Stora Enso” koksnes produktu attīstības nodaļā.

Somijas Būvniecības izstāde ir unikāla visā pasaulē

Somijas pirmā sertificētā daudzdzīvokļu māja ir apskatāma Seinäjoki izstāžu kompleksā visu jūliju. Šai koka ēkai ir veikta gan ārējā gan iekšējā apdare. Lai uzbūvētu šādu piecu stāvu ēku, tika izmantoti 1000 m3 koksnes.

“Patiesībā, daudzdzīvokļu ēka “Mäihä” ir pilnībā izgatavota no koka”, saka Timo Mantila. Viņš cer, ka šī ēka iegūs lielu publicitāti, pateicoties Seinäjoki būvniecības izstādei. Viņš būs ļoti laimīgs, ja Somija gūs augstus panākumus tieši augstas kvalitātes un ātras uzstādīšanas koksnes produktu eksportā.

“Mäihä” ir vienīgā daudzstāvu daudzdzīvokļu ēka, ko atradīsiet izstādē. Ikgadējā izstāde ir unikāla visā pasaulē un tā būs atvērta visu Jūlija mēnesi. Somijā šādas apdzīvojamās teritorijas tiek veidotas katru gadu, kurās ģimenes pirms ievākšanās māju durvis atver aptuveni 100 000 apmeklētājiem, bet pēc izstādes ievācās tajās.

Atsauce uz rakstu: http://www.smy.fi/en/artikkeli/first-nordic-pefc-certified-block-of-flats-in-seinajoki-housing-fair/

Dalies