Ziņas

24.10.2018

Trīskārša uzvara, sertificējot kokus ārpus meža!

Koku ārpus meža sertificēšana rada situāciju uzvara-uzvara-uzvara,” tā pauda Toresens Arndts (Thorsten Arndt), Starptautiskā PEFC Komunikācijas daļas vadītājs, prezentējot PEFC Starptautiskajā Skujkoku konferencē 2018, kas tika organizēta Rīgā, Latvijā, oktobra sākumā.

“Mēs varam pozitīvi ietekmēt arī mazo zemnieku dzīves un uzlabot situāciju lauksaimniecības zemēs augušu koku apsaimniekošanā, vienlaikus palielinot sabiedrībai pieejamo koksnes daudzumu ar produktiem no ilgtspējīgi apsaimniekotiem avotiem.”

“Mēs dosim iespēju sertificēt arī pilsētvides kokus un parkus, tādā veidā apliecinot iedzīvotājiem, ka arī tie tiek apsaimniekoti ilgtspējīgi, tāpat vairojot izpratni par šo koku sniegto pakalpojumu nozīmīgumu pilsētas iedzīvotājiem.” viņš piebilda.

PEFC ir apņēmības pilni, lai arī nākotnē paplašinātu sertificēto mežu platību, tā skaidro T. Arndts. Šā gada Novembrī PEFC Ģenerālajā asamblejā visticamāk tiks apstiprināts darba grupās pārskatītais Meža apsaimniekošanas standarts, kā rezultātā varēs sertificēt arī kokus ārpus meža.

Šāds papildinājums standartā dod milzīgas iespējas koksnes piegādes ķēdei: Piemēram, Indijā augošu koku krāja mežā ir apmēram 4.5 miljardi m3, savukārt ārpus meža 1.6 miljardi m3.

“Bez tam, PEFC galvenā priekšrocība ir tās pieeja no apakšas uz augšu, kas dod unikālu iespēju vietējām ieinteresētajām pusēm izteikt savu viedokli par meža sertifikāciju nacionālā līmenī, un ir ļoti labi zināma. Pateicoties šai pieejai, PEFC vēl līdz šā gada beigām plāno savā biedru starpā uzņemt 50 nacionālo meža sertifikācijas sistēmu,” papildina T. Arndts.

Saprotams, ka ar meža platību sertificēšanu ir par maz. Ļoti svarīgi ir nodrošināt to, ka sertificēta koksne tiek izmantota arī koksnes pārstrādes uzņēmumos un sasniedz gala patērētāju.

“Tieši šeit sāk darboties Koksnes piegādes ķēdes sertifikācija, un PEFC māksla ir atrast līdzsvaru starp vienkāršību, uzticamību un stabilitāti.”
“Pašlaik mēs esam šī nozīmīgā standarta pārskatīšanas procesa vidū, un mēs atzinīgi vērtējam visu iesaistīto pušu ieguldījumu, lai izstrādātu vislabāko iespējamo risinājumu” secināja T. Arndts.

Dalies