Ziņas

02.11.2017

Pirmo reizi Ziemeļvalstīs – PEFC Ģenerālā asambleja Somijā

Šogad Somijā notiks Meža sertifikācijas sistēmas PEFC ikgadējā Ģenerālā asambleja, kuru plāno apmeklēt apmēram 200 dalībnieku no 50 dažādām valstīm. Ģenerālā asambleja notiks no 13. līdz 17. novembrim. Ģenerālajā asamblejā piedalīsies arī pārstāvji no PEFC Latvijas Padomes.
Ziemeļvalstis ir sniegušas vērā ņemamu ieguldījumu PEFC Meža sertifikācijas sistēmā, jo īpaši sertificējot tieši ģimenes mežsaimniecības, bet līdz šim neviena no tām nav uzņēmusies rīkot savās mājās PEFC Ģenerālo Asambleju. Kādēļ? Tam ir vismaz divi iemesli.
“Pēdējo gadu laikā ir notikusi ļoti strauja PEFC izplešanās visā pasaulē, līdz ar to namsaimnieka lomu biežāk uzņemas jaunās dalībvalstis”, skaidro Jans Eriks Enestams (Jan – Erik Enestam), PEFC Somija Padomes priekšsēdētājs. Kā otru iemeslu varētu minēt PEFC stabilo pozīciju un atpazīstamību Ziemeļvalstīs, līdz ar to nav nepieciešamības pēc papildus pūlēm.
Lēmums par iespēju uzņemties PEFC Ģenerālās Asamblejas rīkošanu Somijā tika pieņemts saistībā ar citu pasākumu, proti, valsts simtgades svinībām. Līdz ar to PEFC Nedēļa ir daļa no valsts oficiālajām svinībām. Ņemot vērā, ka Ģenerālā Asambleja praktiski notiek tikai vienu dienu, bet dažādi ar sertifikāciju saistīti pasākumi visu nedēļu, šo nedēļu dēvē arī par PEFC Nedēļu.
PEFC Nedēļas ietvaros paredzēts ļoti detalizēti prezentēt Somijas meža sektoru un doties izbraukumos dabā. Šoreiz visaptverošā PEFC Nedēļas tēma ir Gudrāka Mežu Sertificēšana.
Ģenerālā Asambleja ir augstākais lēmumu pieņēmējs PEFC sertifikācijas sistēmā un tiek rīkots katru gadu dažādās pasaules valstīs.

Tiek gaidītas visas ieinteresētās puses

PEFC nedēļas sākumā pirmdienā un otrdienā paredzētas dažādas mācības un sanāksmes PEFC organizāciju pārstāvjiem. Kā svarīgākās tēmas uzskatāmas standartu aktualizēšana un starptautiskie sertifikāti.
Oficiālā Ģenerālās Asamblejas diena ir paredzēta trešdienā, ko atklās Somijas valdības pārstāvji. Vairāki semināri un pasākumi plānoti ceturtdienā, pēc tiem sekos 1.5 dienu gara ekskursija.
Visiem, neskaitot PEFC pārstāvjus, ieinteresētās puses un partnerus, kuriem interesē ilgtspējīga mežsaimniecība ir laipni lūgti ņemt dalību ceturtdienas un piektdienas pasākumos. Ceturtdienā paredzēts prezentēt jaunākās tehnoloģijas, ko iespējams izmantot auditu laikā, tāpat tehnoloģijas, ko var izmantot, lai veiktu meža inventarizāciju un monitoringu.
Īpaša loma tiek piešķirta partneriem un tehnoloģiju izplatītājiem, kas demonstrēs atbildīgu mežsaimniecību Somijā un citās Ziemeļvalstīs.
“Mēs ticam, ka pat tām valstīm, kurās ir vāji attīstīta meža infrastruktūra, var iegūt labumu no partneru piedāvātajiem risinājumiem, sākot lietot uzreiz jaunākās un modernākās tehnoloģijas” izsakās Auvo Kaivola, Somijas PEFC ģenerālsekretārs.
PEFC nedēļas laikā būs pieejama arī izstāde par daudzveidīgu meža izmantošanu, kas būs atvērta konferenču zāles atpūtas telpā.
Ekskursija notiks Somijas centrālajā daļā, pilsētā Jyväskylä, kur paredzēta arī dalībnieku nakšņošana. Dalībnieku nokļūšanai uz ekskursijas vietu plānoti vairāki autobusi.
Piektdienas rīta puse tiks pavadīta apskatot mežizstrādes procesus, savukārt dienas otrā pusē dalībniekiem būs iespēja apskatīt tikko atvērto bioproduktu pārstrādes rūpnīcu Metsä Fibre pilsētā Äänekoski.

Diskusijas par sertifikāciju ir daļa no ikdienas 

Šobrīd PEFC sistēmā notiek ievērojama to standartu pārskatīšana, kuru apstiprināšana plānota nākošajā Ģenerālajā Asamblejā, līdz ar to šoreiz lielāks uzsvars tiks likts uz tiem jautājumiem, kam līdz šim pievērsta mazāka uzmanība, kā, piemēram, stratēģijas jautājumi. 

“Somi uzskata, ka PEFC būtu nepieciešams stiprināt starptautisko atpazīstamību, jo tas sniegtu labumu visām ieinteresētajām pusēm,” saka PEFC Somijas Padomes priekšsēdētājs Jans Eriks Enestams (Jan – Erik Enestam)(attēlā pa kreisi), atbildot uz jautājumu par stratēģijas uzlabošanu. 

Cita lieta, kas jārisina, ir organizācijas iekšējās aktivitātes. “Šobrīd PEFC sistēmā ir 50 dalībvalstis, bet iekšējās procedūras nav mainījušās kopš tā brīža, kad mēs bijām tikai 10” atzīmē Jans Eriks Enestams (Jan – Erik Enestam). 

PEFC sistēmas izaicinājumi

PEFC sistēmas vienotība ir bieži pārbaudīta arī no ārpuses. Ir bijuši pārmetumi par to, ka starp dalībvalstīm ir atšķirīga uztvere attiecībā pret sertifikācijas prasībām. 

Tomēr, Somijas ģenerālsekretāram tas nav nekāds jaunums. “Mēs esam redzējuši, ka šādi uzbrukumi PEFC vēsturē ir notikuši regulāri, parasti spiediens tiek izdarīts uz atsevišķām valstīm. 2000. gada sākumā “sliktā zēna” lomu piespēlēja Somijai – toreiz gāja karsti” skaidro ģenerālsekretārs Auvo Kaivola (attēlā pa labi). 

Ļoti daudzām dalībvalstīm ir bijusi līdzīga situācija. “Protams, tā ir daļa no mūsu dzīves, un mēs cīnīsimies ar to, ieguldot lielu darbu un stiprinot savstarpējo komunikāciju”, skaidro Kaivola. “Vienīgais, ko šādas darbības patērē ir resurss, kas varētu būt izmantots arī attīstībai”. 

PEFC Somijas Padomes priekšsēdētājs, laika posmā no 2003. gada līdz 2007. gadam pildot vides ministra pienākumus Somijā, bieži mēģināja izprast vides organizāciju nevēlēšanos iesaistīties PEFC procesos. Laika gaitā radās sekojoša sapratne –  pēc likuma, vides organizācijas, uzsākot sadarbību, uzvedās tā it kā durvis viņām būtu slēgtas. Kaut gan tās vienmēr bijušas plaši atvērtas. 

Pārsteidzošākais ir tas, ka praksē PEFC prasības ir stingrākas, kā nosaka Somijas likumdošana. Kas ir vēl pārsteidzošāk – PEFC meža sertifikācija sedz vairāk kā 85 % no Somijas saimnieciskajiem mežiem. 

Vairāk par PEFC nedēļu: https://pefc.org/pefc-week-2017/home

Informācijas avots: www.forest.fi 

Dalies